Niedawno otrzymaliśmy rozliczenia mediów za pierwszą połowę 2022r. Jak zwykle zachęcamy do sprawdzenia wartości tam się znajdujacych. Jest to niezwykle istotne, by jakość rozliczeń była zachowana i była weryfikowana, wszak za nimi idą dopłaty (lub zwroty).

Krótkie podsumowanie rozliczeń bieżących i (dla porównania) historycznych – poniżej we wpisie.

Warto zwrócić jednak uwagę na coś, o czym słychać ciągle w mediach. Mianowicie na zmiany cen gazu i tego konsekwencje dla gospodarstw domowych. W 2022r Wspólnota płaci za gaz 9.289gr/kWh netto. Jeżeli stawka w taryfie dla gospodarstw nie zmieni się (co wcale nie jest pewne), to od 2023r będziemy płacić ~20gr/kWh netto. Oznacza to ponad dwukrotną podwyżkę stawki za GJ ogrzewania i m3 podgrzania wody. Będziemy to widzieć w zaliczkach już za pół roku 🙁

Dodatkowo firma E.ON (dostawca prądu) zmieniła po raz drugi w tym roku koszt 1 kWh energii elektrycznej, którą wykorzystujemy do oświetlenia części wspólnej. W styczniu podniosła ten koszt do 74gr/kWh (netto) a obecnie 1,74gr/kWh (netto). W takim układzie zakładany budżet na 2022r na energię elektryczną wykonamy w lipcu…

Analiza statystyczna rozliczeń 2022H1 wskazuje, że zużycia lokalowe są w normie

O tym co znajduje się na poniższym wykresie traktuje wątek forum zamieszczony poniżej we wpisie. Niemniej kluczowa konkluzja jest taka, że pomiary wyglądają na przeprowadzone prawidłowo i w związku z tym podział kosztów jest wykonany prawidłowo.

Jak było w latach wcześniejszych?

Analiza rozliczeń roku 2021
Porównanie rozliczeń mediów (CW/ZA) w latach 2020 i 2021.

Poniżej historyczny wątek z mailowego forum dotyczący rozliczeń lat ubiegłych, który tak naprawdę zapoczątkował bardzo szczegółową analizę tego co się działo drzewiej i pozwolił na zbudowanie dobrego narzędzia diagnostycznego.
Wątek dobrze się zestarzał. Oryginalnie został opublikowany 18 października 2021.