[AKTUALIZACJA: 23.02.2023]

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do poprzedniej komunikacji odnośnie regulaminu i uporządkowania kwestii powiększonych ogródków i klimatyzacji, niniejszym przedstawiamy szczegóły rozwiązania wraz z prośbą o podjęcie przez właścicieli lokali z ogródkami i klimatyzacjami oczekiwanych działań w nieprzekraczalnym terminie do 03. marca 2023.

Ogródki.

Wspólnota dokona dokładnego obmiaru geodezyjnego wszystkich ogródków, w wyniku czego zostanie wyznaczona dokładna mapa, która wskaże dopuszczalne granice ogródków. W prawie wszystkich wypadkach pokryją się one z bieżącym usytuowaniem ogrodzeń.

Z uwagi na to, że beneficjentami powiększenia ogródków będą wyłącznie właściciele lokali parterowych, a operacja będzie powodowała powstanie kosztów (np. geodety), zdecydowaliśmy o tym, że koszty nie będą obciążać pozostałych właścicieli

Z tego względu każdy zainteresowany właściciel, na zasadzie dobrowolności, powinien spełnić do 03. marca 2023r. łącznie dwa następujące warunki:

  • wnieść do Zarządu pisemną prośbę (treść na stronie, na tablicach ogloszeniowych, skrzynkach pocztowych), w której
    • wyraża nieodwołalną zgodę na obciążenie do kwoty 800zł na pokrycie kosztów związanych z formalnym powiększeniem ogródka (kwota może być rozłożona na raty),
    • potwierdza, że rozumie i akceptuje ryzyko tego, że Wspólnota może niepodjąć uchwały o udzieleniu zgody na powiększenie i poniesione koszty nie zostaną zwrócone.
  • dostarczyć prawidłowo wypełnioną i podpisaną kartę aktualizacyjną (ale tylko wtedy, gdy dotychczas nie została ona dostarczona).

Tu zaznaczamy, że właściciele lokali, którzy wyrazili zgodę na składanie oświadczeń woli przez internet, treść prośby mogą przesłać mailem.

Skutkiem prawidłowego złożenia dokumentów będzie umieszczenie lokalu w projekcie uchwały przyznającym prawo wyłącznego użytkowania dodatkowego obszaru ogródka oraz zrzekającym się przez Wspólnotę roszczeń związanych z bezumownym korzystaniem z terenu nieruchomości wspólnej.

To Wspólnota w drodze głosowania zadecyduje o udzieleniu tego prawa. Wyrażenie zgody przez Wspólnotę będzie dotyczyło tylko obszaru ponad ten, który lokale mają zagwarantowany aktami notarialnymi (innymi słowy: teren ogródka zagwarantowany aktem notarialnym zakupu mieszkania jest poza zakresem rozważań).

Klimatyzacja.

Właściciele z lokali z klimatyzacjami proszeni są w terminie do 03. marca 2023r o przesładnie w mailem do Administratora zdjęcia, na którym znajduje się urządzenie (mowa o urządzeniu zewnętrznym) oraz zewnętrzna ściana budynku.

Skutkiem będzie umieszczenie lokalu w projekcie uchwały przyznającym prawo wyłącznego użytkowania powierzchni ściany budynku oraz zrzekającym się przez Wspólnotę roszczeń związanych z bezumownym korzystaniem z terenu nieruchomości wspólnej.

W dalszej perspektywie, kolejne instalacje będą uzgadniane z Zarządem (jak wskazane jest w projekcie regulaminu) i Wspólnota będzie wyrażała zgodę w drodze głosowania (Zarząd będzie dołączał taki projekt uchwały do pakietów rocznych uchwał).

Regulamin.

Dziękujemy za udział w ankiecie, podsumowanie komentarzy do regulaminu wraz z naszym stanowiskiem znajduje się na stronie: https://www.majolikowa.pl/index.php/2023/02/03/podsumowanie-ankiety-w-s-regulaminu-porzadku-domowego/ . 

Tymsamym zakończyliśmy etap jego kształtowania – na zebraniu rocznym Wspólnota będzie głosowała nad przyjęciem lub odrzuceniem treści regulaminu porządku domowego. 

Projekt regulaminu porządku domowego jasno wskazuje, że powierzchnia powiększonego ogródka lub powierzchnia ściany, gdzie znajduje się klimatyzator, będzie eskploatowana bezpłatnie przez lokale, które otrzymają na to zgodę

 
 

— AKTUALIZACJA 23.02.2023

Szanowni Państwo,

pomiary geodezyjne zostały zakończone, dlatego możemy przesłać poniższą aktualizację: kosztów jednostkowych oraz sposobu obciążania lokali.

Fakty.

Zgodnie z obmiarami 32 z 33 ogródków powiększyły swoją powierzchnię. Łącznie, z (zapisanej w aktach) powierzchni 625,78m2, powiększyły się o ~540m2 do wielkości ~1165m2. Przeciętne (mediana) powiększenie to 12,5m2.

Stan docelowy.

W załączniku przesyłam docelowe granice ogródków (uwierzytelniona wersja będzie załącznikiem do projektu uchwały). 

Plan ten jest drobną modyfikacją stanu bieżącego – uzgodniony jest on z proponowanym regulaminem porządku domowego (brak zgody na zbyt daleko idącą ingerencję poprzez „zagarnięcie” trzech okien cudzych lokali). 

Koszty jednostkowe – KORZYSTNE ZMIANY.

Z prostej arytmetyki wynika, że koszt związany z procedurą powiększenia ogródka o 1m2 wynosić będzie nie więcej niż 13zł i będzie on podlegał rozliczeniu. 

W celu podniesienia transparencji tego procesu, podjęliśmy decyzję o zmianie alokacji kosztów, w taki sposób, że każdy wnioskujący zapłaci tyle, ile wynosi z iloczynu 13zł i powiększenia powierzchni jego ogródka.

Przykład: Koszt powiększenia ogródka o 10m2 będzie wynosił 130zł. Zmiana polega na tym, że wartość ta będzie niezależna od tego, ile lokali wniesie wniosek o powiększenie. Oznacza to, że maksymalny koszt operacji znany jest od początku.

Rozliczenie.

Kwota rozliczenia zostanie podzielona na 6 rat, wartość raty zostanie dodana do zawiadomień o opłatach w lipcu (czyli po rozliczeniu mediów za pierwszą połowę roku). Dla lokalu z przykładu powyżej będzie to oznaczało podniesienie opłat miesięcznych o ~22zł przez okres 6 miesięcy.  

A co jeśli?

Poniżej kwestie i pytania, które do nas trafiły oraz nasze odpowiedzi. 

P: Te 800zł to sporo na moje parę dodatkowych metrów… 

O: Nie spodziewaliśmy się, że geodeta tak szybko dokona pomiarów (wykonał je dzięki uprzejmości sąsiadów, bez konieczności kontaktu z lokalami). Obecnie maksymalne koszty jednostkowe są znane i każdy może je dokładnie określić. Jeśli ktoś z Państwa chce wpisać kwotę dokładną zamiast 800zł, proszę ją wpisać i parafować we wniosku.

P: Co jeśli nie zgłoszę wniosku o powiększenie?

O: Lokal nie znajdzie się w projekcie, prawo wyłącznego użytkowania nie zostanie przyznane, właściciel otrzyma prośbę o ograniczenie wygrodzenia swojego ogródka do rozmiaru z aktu. W przypadku braku odpowiedzi na prośbę zastosowanie będzie miał regulamin porządku domowego, w szczególności zapis o bezumownym użytkowaniu nieruchomości wspólnej (mowa tu o nowym regulaminie, który będzie przedmiotem głosowania).

P: Mój ogródek został przygotowany przez dewelopera, nie zdawałam/-em sobie sprawy z różnic

O: ORCO/deweloper bardzo nieładnie załatwił ten temat, ponieważ nie dokonał obmiarów powykonawczych i nie wskazał faktycznych granic ogródków. Dopiero ta inicjatywa naprawia „grzech” pierworodny. Dla porównania załączam „Załącznik 5” do umów deweloperskich. Warto zauważyć, że żaden ogródek nie dochodzi do ogrodzenia/ granicy działki. Zatem ogródki, które nie zostaną powiększone powinny mieć to na uwadze.

P: Pamiętam o tym, ale odkładam na później. Gdybym zapomniał, to na zebraniu rocznym będzie można dodać mój lokal, prawda?

O: Nie. Na zebraniu rocznym projekty przedstawionych uchwał nie będą modyfikowane. Ewentualne uruchomienie kolejnego projektu uchwały o analogicznej treści (udzielenie zgody na powiększenie) nastąpi na wniosek 10% udziałów, dlatego warto pamiętać o ostatecznym terminie zgłoszeń – 03. marca.

 

Załączniki: